Usługi Przychodni OMEGA

Stomatologia zachowawcza


Zajmuje się leczeniem ubytków powstałych w wyniku próchnicy zębów. Leczenie polega na usunięciu zmian próchnicowych oraz wypełnieniu ubytku kompozytem, potocznie zwanym plombą. Próchnica jest przypadłością, której można zapobiegać. Jest chorobą zakaźną, którą wywołują kwasotwórcze bakterie.

Podstawowe zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej:

Wypełnienie kompozytowe

Onlay/inlay kompozytowy lub porcelanowy

Licówka kompozytowa

Rekonstrukcja zęba wypełnieniem kompozytowym

Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym

Chirurgia - ekstrakcji zębów


Chirurgiczne usuwanie zębów jest zabiegiem, który budzi w pacjentach wiele strachu. Nie każde wie, iż dzisiejsze technologie mają możliwości, dzięki którym ból może być w ogóle nieodczuwalny. W związku z tym nie ma podstaw do strachu przed usunięciem zęba.

Zabiegi wykonywane przez doświadczonego stomatologa.

Endodoncja


Leczenie endodontyczne, często nazywane kanałowym, stosuje się w sytuacji, kiedy dochodzi do zapalenia miazgi (potocznie zwanej nerwem). Współczesne metody leczenia kanałowego znacznie różnią się od znanych jeszcze kilka lat temu. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu, leczenie kanałowe odbywa się zwykle na jednej wizycie i jest praktycznie bezbolesne.

Współczesna endodoncja opiera się na rozwiązaniach, które pomagają i umożliwiają skuteczne przywrócenie funkcji zęba. Nowoczesna technologia, wysokiej jakości sprzęt oraz wizyta u dentysty w odpowiednim momencie pozwalają uratować chory ząb i stwarzają szerokie możliwości późniejszej jego odbudowy.

Stomatologia dziecięca


O higienę jamy ustnej dzieci należy dbać już od pierwszych tygodni życia malucha. Chociaż zęby mleczne wyrzynają się najczęściej dopiero ok. 6 miesiąca ważne jest, by pilnować oczyszczania jamy ustnej z wszelkich pokarmów. Najpierw posługujemy się zwilżoną gazą, potem specjalnymi, delikatnymi szczoteczkami do pierwszych ząbków, a w miarę pojawiania się kolejnych - dobieramy pasty i akcesoria odpowiednie dla wieku. Warto w odpowiednim momencie zasięgnąć porady stomatologa, który sprawdzi stan uzębienia malucha, zabezpieczy „mleczaki”, a także podpowie, w jaki sposób dbać o zęby i jakich produktów unikać w diecie dziecka, by skutecznie zapobiegać powstawaniu próchnicy.

  • Wizyty adaptacyjne
  • Wizyty kontrolne
  • Wypełnienie białe (glassjonomerowe)
  • Wypełnienie kolorowe (kompozytowe)
  • Lakowanie bruzd
  • Lakierowanie zębów

Protetyka


Protetyka jest działem stomatologii zajmującym się uzupełnianiem braków zębowych. Przez wielu lekarzy praktyków protetyka jest uważana za królową stomatologii.

Ze względu na rodzaj uzupełnień możemy wyróżnić protezy stałe i ruchome. Do pierwszej grupy uzupełnień stałych zalicza się: korony, mosty, licówki, wkłady koronowo - korzeniowe, wkłady i nakłady (inlay, onlay, overlay). Do uzupełnień ruchomych zaliczamy: protezy szkieletowe, protezy osiadające częściowe i całkowite, protezy oparte na koronach teleskopowych, prace kombinowane (na zasuwach, zatrzaskach, zaczepach kulowych).

Prace protetyczne wykorzystywane są w leczeniu braków zębowych począwszy od korekty estetyki pojedynczego zęba, poprzez odbudowę zęba po leczeniu kanałowym, a kończąc na całkowitym bezzębiu.

Higienizacja


Kompleksowa higienizacja jest wykonywana przez higienistkę stomatologiczną.

SCALING – to zabieg profilaktyczny, ale również leczniczy, który polega na usuwaniu twardych złogów nazębnych, czyli potocznie zwanych kamieniem nazębnym. Na nieumiejętnie oczyszczanych powierzchniach zębów tworzy się tzw. płytka nazębna (zbudowana z resztek pokarmowych, bakterii oraz składników śliny), która po pewnym czasie ulega zmineralizowaniu przekształcając się w kamień nazębny. Powstały kamień uszkadza dziąsła powodując ich krwawienie, obniżanie się i odsłanianie szyjek zębowych. Przyczynia się również do procesów zaniku kości, co finalnie prowadzi do rozwinięcia się choroby zwanej paradontozą, stopniowego rozchwiania zębów i niestety do ich utraty. Powstały kamień nazębny można usunąć wyłącznie w gabinecie stomatologicznym, jedynie przy użyciu specjalistycznego sprzętu jakim jest skaler ultradźwiękowy, lub narzędziami ręcznymi (kiretami). Zabieg jest bezbolesny, jednak osoby szczególnie wrażliwe na zimno (nadwrażliwość) mogą odczuwać niewielki dyskomfort, a w przypadku pojawienia się odczuć bólowych zabieg przeprowadza się w znieczuleniu.

PIASKOWANIE - osad powstały na skutek m. in. palenia papierosów, picia dużych ilości kawy, herbaty lub innych czynników może być skutecznie usunięty przy użyciu nowoczesnego sprzętu w postaci piaskarki. W NZOZ OMEGA używane jest urządzenie nowej generacji - piaskarka EMS z funkcją perio, co pozwala na skuteczne i dokładne usunięcie osadu z jednoczesną ochroną tkanek przyzębia, przez co zabieg jest bardziej komfortowy dla pacjenta.

Po zabiegu wykwalifikowana higienistka udziela profesjonalnego instruktażu higieny jamy ustnej dostosowanego do potrzeb pacjenta.

Profilaktyka


Profilaktyka to najskuteczniejszy sposób zapobiegania próchnicy oraz innym dolegliwościom jamy ustnej. Wykorzystując nieinwazyjne metody leczenia możemy wzmocnić i uodpornić nasze zęby już od najmłodszych lat. W profilaktyce przeciwpróchnicowej stosuje się zabiegi wzmacniające struktury tkanek zęba, przez co stają się one mniej podatne na działanie kwasów bakteryjnych.

Uzyskuje się to przez:

Lakowanie zębów

Fluoryzację kontaktową

Lakierowanie

Fluoryzacja piankowa

Impregnację

Diagnostyka RTG


"Właściwa diagnostyka pozwoli postawić właściwą diagnozę" – Jedno zdanie, w którym kryje się całe sedno medycyny. Kierując się powyższą maksymą w gabinetach N ZOZ OMEGA dysponujemy nowoczesnym systemem radiowizjografii cyfrowej Sirona.